Adaptacja dziecka w żłobku. Jak pomóc dziecku w trudnych chwilach?
I stało się podjęliście decyzję, ze wasze dziecko idzie do żłobka. Niezależnie od tego, czy jest to żłobek publiczny, czy niepubliczny, samo przekazanie odpowiedzialności za potomka komuś innemu i rozstanie się z nim na kilka godzin nie jest łatwe.
Co zrobić, by pójście dziecka do żłobka nie okazało się traumą?
1.Warto z pewnym wyprzedzeniem kilkakrotnie odwiedzić żłobek razem z dzieckiem. Niech pozna swoją przyszłą panią opiekunkę, rozejrzy się po pomieszczeniach przeznaczonych do zabawy, poogląda zabawki. Pozwólcie mu na samodzielną eksplorację sali zabaw. Pozostawcie malucha samego w placówce na godzinę albo dwie- skorzystajcie z tego rozwiązania.
2.Na tydzień przed pójściem dziecka na pierwszy długi dzień , wybierzcie się na zakupy – wspólnie wybierzcie tenisówki do żłobka, nowe spodnie, spódniczkę czy bluzkę. Kupcie nowe kredki czy farby, które dziecko może zabrać ze sobą do żłobka. Pokażcie dziecku, że z pójściem do żłobka wiążą się miłe rzeczy , jak np. kupno nowych przedmiotów, które dziecko samo wybierze.
3. Często rozmawiajcie o tym ważnym w waszym życiu wydarzeniu. Opowiadajcie dziecku jak miło będzie spędzać czas podczas waszej nieobecności.
Kiedy wreszcie przyjdzie moment pozostawienia malucha w żłobku to:
Ø Nie wymykajcie się ukradkiem „po angielsku”- to bardzo ważne ,żeby dziecko poczuło się bezpieczne- mama czy tata pożegnali się i poszli do pracy, niech maluch wie że wrócicie. Wymykanie się bez pożegnania nie wyjdzie na dobre ani dziecku( gdy nagle zauważy zniknięcie rodzica), ani wam (będziecie się denerwować jak zareaguj, gdy zobaczy waszą nieobecność).
Ø Żegnajcie się z dzieckiem krótko- nawet jeśli ono płacze, przytulcie je , powiedzcie, że wrócicie zaraz po obiedzie, pocałujcie i wyjdźcie- przeciąganie momentu pożegnania to kolejny stres dla dziecka i kolejne łzy. Pamiętajcie też, że jeśli obiecacie maluchowi wrócić o konkretnej porze - dotrzymajcie słowa, nie ma nic bardziej przykrego dla małego żłobkowicza niż kłamstwo rodzica.
Ø Bądźcie konsekwentni w posyłaniu dziecka do żłobka- nie rezygnujcie z pójścia do żłobka, jeśli dziecko płacze, tupie nogami, kurczowo się was trzyma.
Ø Pozwólcie dziecku zabrać ulubioną zabawkę, z którą ma związane miłe wspomnienia nie rozstaje się z nią w domu. Może to być także kocyk lub poduszka czy inny lubiany przez dziecko przedmiot dzięki, któremu będzie mu łatwiej znieść rozłąkę z rodzicami.
Dobrze jest również wydłużać pobyt dziecka w żłobku, niech codziennie zostaje w placówce dłużej o 30 minut, ani się obejrzycie, jak będzie spędzało w żłobku cały dzień bez łez i rozpaczy. Codziennie okazujcie zainteresowanie dla czynności , które dziecko wykonało w żłobku- pytajcie, w co i z kim się bawiło, czy poznało jakąś nową piosenkę , wierszyk – możecie także wspólnie bawić się podobny sposób w domu, co pokaże dziecku, że wy też lubicie te zabawy. Jeśli wasza pociecha nawiąże nowe znajomości , zaproście od czasu do czasu w sobotę nowego kolegę , dbajcie o przyjaźnie nawiązywane przez dziecko- razem z kolegą będzie mu łatwiej przezwyciężyć smutek i tęsknotę. Pamiętajcie, że każde dziecko jest inne , każde rozwija się we własnym tempie. Według psychologów proces adaptacji w żłobku czy przedszkolu przechodzi każde dziecko jest on przejściowy. Trwa zwykle od 2 tygodni do miesiąca. Wasze dziecko odnajdzie się w żłobku, musicie tylko w to uwierzyć.
Najważniejszym aspektem pomyślnego przejścia adaptacji jest zaufanie do placówki oraz opiekunów. Słuchanie porad i współpraca między personelem, a rodzicami. Zaufanie, dobre zdanie oraz pewność podjęcia dobrej decyzji są kluczem do prawidłowej adaptacji dziecka do żłobka.